Правила походження

Для того, щоб скористатися преференціями у рамках вільної торгівлі між Україною та ЄС (не оподатковуватися ввізним митом або оподатковуватися пільговим митом), товар має бути походженням з України та відповідати правилам походження.

У рамках співпраці України та ЄС застосовуються Правила походження, визначені Додатками (Доповненнями) І та ІІ до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження. Правила у рамках Конвенції замінили попередні правила, які закріплювалися Протоколом І до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ця зміна відбулася відповідно до Рішення Підкомітету Україна - ЄС з питань митного співробітництва 21 листопада 2018 року.    

Щоб товар отримав статус походження з України, він має відповідати одному з наступних правил: 
  1. Товар повністю вироблений в Україні (з продуктів українського походження). 
  2. Вироблений зі складовими з ЄС. Складові походженням з ЄС можна використовувати без обмежень, оскільки такі складові у рамках вільної торгівлі з ЄС не вважаються іноземними. 
  3. Використані іноземні складові не перевищують 10% вартості товару. 
  4. Товар відповідає умовам достатньої переробки (обробки) - детальні вимоги щодо кожного товару наведені у Додатку II Регіональної конвенції. 

Основним документом, який підтверджує преференційний характер походження товару в рамках режиму вільної торгівлі, є сертифікат з перевезення товару EUR.1. Однак наявність сертифіката не вимагається у випадках, якщо:

  • загальна фактурна вартість партії товарів походженням з України не перевищує 6 000 євро (для отримання преференцій у країнах ЄС експортер самостійно декларує походження товарів з України у декларації інвойсі);
  • експортер має статус уповноваженого (затвердженого) незалежно від вартості товару (відповідно до статті 23 Правил походження); 
  • у країнах ЄС товари оподатковуються за нульовою ставкою ввізного мита Митного тарифу (за винятком положень Правил походження щодо кумуляції та квот).

Детальніше про процедуру походження можна дізнатися у Додатках (Доповненнях) І та ІІ до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.

Дізнайтеся більше: 

Преференційні правила походження у рамках Пан-Євро-Мед

Регіональна конвенція про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед) встановлює ідентичні правила походження товарів для взаємної торгівлі зі збереженням преференційних умов торгівлі.

Текст Конвенції доступний за посиланнями англійською та українською мовами

Дізнатися більше

Сертифікат з перевезення товарів EUR.1

Сертифікат з перевезення товарів EUR.1 по суті є сертифікатом походження товару, що надає преференції у рамках вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Сертифікати EUR.1 видають митні органи Державної фіскальної служби України (ДФС) на безоплатній основі за місцем здійснення митного оформлення товару або за місцем державної реєстрації експортера. Всього визначено 162 підрозділи митниць, які видають сертифікат EUR.1. Контактні адреси цих підрозділів дивіться на інтерактивній мапі на веб-порталі ДФС.

Дізнатися більше